زندگینامه شهداوصیت نامه شهدا

مروری بری زندگی نامه و وصیت نامه شهید «محمدباقر ساورعلیا»

کلام شهید: از خدای مهربان میخواهم که لیاقت شهادت در راهش را به من بدهد، تا میتوانید در خدمت اسلام و انقلاب و رهبری باشید.

از تولد تا شهادت

محمدباقر ساورعلیا در تاریخ دهم اردیبهشت 1339 در روستای «ایلوار» از توابع شهرستان کردکوی در خانواده ای کشاورز به دنیا آمد. او دومین فرزند خانواده و از نظر رفتاری، بسیار متین و آرام بود. تحصیلات دوران ابتدایی را در روستا و مقطع راهنمایی را در مدرسه راهنمایی تحصیلی کوروش شهر کردکوی و مقطع دبیرستان را تا زمان انقلاب در دبیرستان «ایرانشهر» گرگان ادامه داد. دوران انقلاب با دوره ی جوانی محمدباقر مصادف بود. او با شرکت در راهپیمایی و انجام خدمت سربازی نقش مثبت خود را در پیروزی انقلاب ایفا کرد. بعد از خدمت سربازی ازدواج کرد و همگام با همسرش به تحصیلش ادامه داد و موفق شد از دبیرستان شبانه شهید بهشتی در رشته اقتصاد اجتماعی دیپلم گرفت.

حاصل ازدواج او نیز یک دختر و دو پسر شد. محمدباقر ساورعلیا برای تداوم انقلاب و پیشگیری از تجاوز دشمنان انقلاب به جبهه های نبرد رفت. در اوایل فروردین سال 1363 در جبهه کوشک مجروح شد و بار دوم نیز در منطقه عملیات فاو در تاریخ بیست فروردین 1366 بر اثر اصابت ترکش خمپاره از ناحیه دست و پا مجروح شد.

آثار بجا مانده از شهید نشان می دهد او فردی مهربان و دلسوز و به لحاظ اجتماعی از ارتباط مثبت و منفی و عاطفی برخوردار بود. یکی از دوستانو همرزمان او می گوید«پرکاری، پرتحرکی ایشان از مهمترین خصوصیاتی است که از او سراغ دارم.شبها، مخصوصاً شبهای جمعه را به سرکشی ار رزمنده ها و انجام دعا و مناجات با پروردگار مشغول بود. هیچ وقت در او ترس را ندیدم و این بخاطر توسل و توکلی بود که به خدا داشت». محمدباقر ساورعلیا در تاریخ نوزدهم خرداد 1367 در اثر پاتک دشمن بعثی عراق در باز پس گیری منطقه عملیاتی فاو در حالیکه فرماندهی گردان را به عهده داشت به شهادت رسید.

بخشی از وصیت نامه سردار شهید محمدباقر ساورعلیا

در مقابل دشمنان اسلام شجاع باشید و از خود شهامت بخرج دهید، با زیردستان و دوستان خود مهربان باشید.اهل راز و نیاز با خدای تبارک و تعالی باشید، به فکر روز قیامت باشید.

از خدای مهربان میخواهم که لیاقت شهادت در راهش را به من بدهد، تا میتوانید در خدمت اسلام و انقلاب و جنگ امام و رهبری باشید.راز دار باشید.

 
 

منبع
پرونده فرهنگی شهدا/معاونت فرهنگی و اموراجتماعی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + هشت =

دکمه بازگشت به بالا