زندگینامه شهدا

زندگی نامه شهید سید محسن امین جواهری

شهید سید محسن امین جواهری در بامداد 17 دی ماه سال 1344 در یك خانواده مذهبی و سرشناس در اصفهان چشم به جهان گشود. خانواده جواهری در دوران سلطنت پهلوی، اصالت اسلامی خویش را حفظ کرده و رایحه مطبوع ایمان و اعتقاد، از گوشه و کنار آن به مشام می رسید.

شهید سید محسن امین جواهری در بامداد 17 دی ماه سال 1344 در یك خانواده مذهبی و سرشناس در اصفهان چشم به جهان گشود. خانواده جواهری در دوران سلطنت پهلوی، اصالت اسلامی خویش را حفظ کرده و رایحه مطبوع ایمان و اعتقاد، از گوشه و کنار آن به مشام می رسید. اولین نوائی که صبح گاهان گوش جان اهل خانه را نوازش می داد، ندای جان بخش تاوت قرآن مجید بود. شهید جواهری همچون کودکان این سرزمین دوران پرشور و نشاط کودکی را در چنین خانوده ای سپری کرد و دوران تحصیلات مقدماتی را با دروس عقاید دینیآمیخت. مرحله دبستان را با موفقیت در زادگاه خویش گذراند و مقطع راهنمایی را در مدرسه راهنمای صفیر اصفهانی پشت سر گذاشت. مدارک و کارنامه های به یادگار مانده از سید محسن جواهری نشان می دهد كه ایشان از دانش آموزان خوب مدرسه به شمار می رفته و همه مربیان از نحوه درس و اخلاق او راضی بودند.
آغاز حركت همگانی و انقلابی مردم مسلمان ایران با سومین سال تحصیلات مقطع راهنمایی شهید جواهری مقارن بود كه ایشان مانند نوجوانان انقلابی آن دوره به طور موقت كتاب های درسی را بر زمین گذارد و پرچم مبارزه به دوش گرفت و پای در راه نهضت اسلامی نهاد و همدوش با دیگر انقلابیون مسلمان در فعالیت های انقلابی شرکت کرد، تا جایی كه یکبار هم توسط چماق به دستان شاه دوست مضروب گردید. پس از پیروزی انقلاب شكوهمند 22 بهمن و بازگشایی مدارس كشور با شور و شوق انقلابی به سنگر درس و مدرسه بازگشت و سال سوم را با موفقیت به پایان رسانید. پس از این مرحله در هنرستان انقلاب اسلامی اصفهان ثبت نام و رشته برق را انتخاب كرد. در پرتو ادامه تحصیل به فعالیت های اجتماعی و فرهنگی هنرستان ادامه داد و به عضویت انجمن اسلامی در آمد كه همگی اعضای انجمن در دوران دفاع مقدس به فیض شهادت نائل گردیدند. شهید عزیز سید محسن جواهری اولین بار در بهار سال 1361 داوطلبانه در قالب واحد زرهی تیپ امام حسین )ع( اصفهان عازم جبهه های نبرد حق با باطل شد و در عملیات رزمی علیه دشمن متجاوز بعثی شركت كرد. در شب عملیات بیت المقدس هنگامی که با جمعی از همرزمان به وسیله نفربر به طرف خطوط دشمن در حال پیشروی بود، از ناحیه سینه مورد اصابت ترکش قرار گرفت و مجروح گشت. کادر درمانی تیپ در گزارشی اعلام كرده بود كه مجروحیت شهید جواهری در عملیات بیت المقدس شدید بود و به گمان این كه شهید شده است، پیكر او را در میان پیکرهای پاک شهدا قرار دادند. ولی پس از گذشت چند ساعت ملاحظه كردند كیسه نایلونی كه شهید جواهری را در آن پیچانده بودند مرطوب شده و به این دلیل اطمینان پیدا كردند كه او هنوز زنده است. لذا بیدرنگ او را به بیمارستانی انتقال و تحت عمل جراحی قرار دادند و او حیات دوباره یافت.
از سوی دیگر همراهان شهید جواهری نقل كرده اند كه ایشان هنگام بیهوشی همواره آیه شریفه «یا ایتها النفس المطمئنه، ارجعی الی ربک راضیه مرضیه، فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی » را زیر لب زمزمه می كرده است. این زمزمه ها و آه و ناله ها نشان می داد كه شهید سید محسن جواهری آمادگی و اشتیاق خود را برای شهادت و لبیک گفتن به ندای معشوق و معبود خویش اعلام می ‌کرده است. ولی دست تقدیر چنین اقتضا كرد که این عزیز در محرابی دیگر به سوی محبوب خود بال بگشاید. بدین گونه بود كه شهید جواهری پس از بازیابی سلامتی نسبی، با تنی مجروح و قلبی مطمئن به سنگر علم و کلاس درس بازگشت و در سال 1363 موفق به اخذ دیپلم گردید. در زمان مجروحیت، هنگامی که با مشكل صحبت می کرد نمازهای روزانه را اول وقت اقامه می كرد. سرانجام شهید سید محسن امین جواهری در كنكور سراسری سال 1363 شرکت كرد و در رشته برق به دانشگاه تبریز راه یافت تا در مقطعی با رزم در جبهه ها و مقطع دیگری با درس در سنگر دانشگاه مشت محکمی بر دهان دشمنان اسلام و ایران عزیز بكوبد. اما این فرزند پر شور انقلاب همچون پرنده ای عاشق از كمترین فرصت برای عروج به سوی دیار عاشقان استفاده می کرد. با بی تابی به سوی جبهه های كردستان و خوزستان سرک می کشید تا معشوق خود را بیابد. واحد یگان دریایی لشکر عاشورای استان آذربایجان شرقی و نیز برادران جهاد دانشگاهی دانشگاه تبریز حضور شهید جواهری را در کنار خود هنوز به یاد دارند. آنان نقل كرده اند كه این شهید عزیز همواره با چهره ای خندان، با برخوردی صمیمانه و قلبی مهربان به همراه آنان در صحنه های نبرد حاضر می شده است.
از ویژگی های اخلاقی شهید جواهری این است كه هرگاه در تعطیلات دانشگاهی چند روزی را به میان خانواده و بستگان می گذرانده همه شاهد حضور گرم و پر محبت و اخلاق نیكوی او در کنارشان بودند و چه بسا معصومیت او زبانزد همگان بوده است. ایشان توجه ویژه ای به مهرورزی نسبت به کودکان خانواده داشت و این خصیصه او را محبوب قلب های پاک و با صفای این نونهالان کرده بود. تا جائی که این غنچه های نو شكفته در غم فراق شهید عزیز بی تابانه به گریه و زاری نشسته بودند. امر به معروف و نهی از منکر از خصائص بارز شهید بود و همواره چون مراقبی صبور، نصیحت گر اطرافیان بود و خود نیز چون عالمی عامل به وظائف خود عمل می نمود. شهید گرانقدر در ارتباط با احترام به پدر و مادر حساسیت ویژه ای از خود نشان می داد و همیشه سعی می ‌کرد در راه رفتن از آنان پیشی نگیرد. با گفتار و رفتار روح رنجور و حساس آنان را نمی آزارد. این احترام خاص نسبت به مادر خویش را به طور ویژه رعایت می نمود.
در روابط اجتماعی، حفظ نظم و نظافت، صرفه جویی در معاش و دقت در انجام امور روزمره خوابگاه برخی دیگر از مزیت های شهید سعید سید محسن جواهری بود كه دوستان هم اتاقی او را به خاطر این مزیت ها می ستودند. حساسیت او در رعایت نظم و انضباط خوابگاه و ثبت مخارج زندگی هنوز هم به عنوان خاطره در اذهان دوستانش به یادگار مانده است. متأسفانه از شهید عزیز، وصیت نامه مشخصی بر جای نمانده ولی او همیشه در نامه های ارسالی به خانواده و بستگان، آنان را همواره به رعایت تقوی الهی دعوت می نموده است. كلمات و جملات این مکتوبات با عشق الهی آراسته شده که خود راه گشای زیبا روشنی برای بازماندگان و آیندگان است.
شهید سید محسن جواهری پس از مجروحیت درعملیات بیت المقدس، بار دوم آغوش خود را به روی فرشته شهادت گشوده و در آستانه شهادت قرار گرفت. این بار در اقدام منافقین در بمب گذاری در نماز جمعه دانشگاه تهران بود كه بمب در فاصله چندین متری او منفجر شد. در این حادثه به جمع آوری تکه های بدن شهدا و حمل مجروحین پرداخت.
گویا با زبان دل به گوش جان شهدا چنین می گفت: «ای عزیزان، در جوار رحمت حق آرام گیرید و دیری نخواهد پایید که به شما ملحق خواهم شد ». دیری نپایید كه بر اثر بمباران ددمنشانه هواپیماهای رژیم كافر بعثی كارگاه دانشكده فنی دانشگاه تبریز، زندگی سراسر عشق و ایمان شهید سید محسن در شامگاه 27 دی ماه 1365 مظلومانه به پایان رسید. و روح پر فتوح او در جوار رحمت حق آرمید. چشمان معصوم او به جمال دوست روشن گردید و خانواده او در غم هجران به سوگ نشست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا