زندگینامه شهدا

شهیدی که ضد انقلاب جنازه اش را گروگان گرفت

زندگینامه شهید محمدرضا عظیمی

شهید محمدرضا عظیمی/ یکم مهر 1337، در شهرســتان ازنا چشــم به جهان گشود. پدرش رحمان، ســنگ تراش بود و مادرش صغرا نام داشــت. تا پایان دوره راهنمایی درس خواند. کارمند تســلیحات بود. ازدواج کرد. به عنوان ارتشی در جبهه حضور یافت. بیست و هشتم مرداد 1357، در پاوه توسط نیروهاي عراقي بر اثر اصابت گلوله شهید شد. مزار او در بهشت زهرای شهرستان تهران واقع است.

پس از گذراندن تحصیلاتش در دوره ابتدایی در سن 12 سالگی، به تهران عزیمت نمودند، تا در کنار تحصیل به کار و فعالیت نیز بپردازند. روزها کار می کرد و شب ها نیز در مدارس شبانه به امر تحصیل می پرداخت.

در سن 18 سالگی به استخدام اداره تسلیحات ارتش درآمدند. بعد از مدتی به دلیل مخالفت و اعتراض به مقامات مافوق به نحوه برخورد با کارکنان زیردست و رعایت نکردن شئونات اسلامی و انسانی از جانب آنها از اداره اخراج شد و دوباره به شغل آزاد (تریکو بافی) مشغول شدند.

ایشان حضور بسیار فعالی در تظاهرات خیابانی مردم تهران داشتند. در تاریخ 15 بهمن ماه سال 1357 برای دیدار با خانواده به شهرستان ازنا مراجعت نمودند؛ اما زمانی که شنیدند امام خمینی (ره) قصد مراجعت به کشور را دارند، سریعاً به تهران بازگشتند و در مراسم استقبال از امام حضوری فعالانه داشتند.

بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در تاریخ 22 بهمن سال 57 به دلیل سابقه انقلابی درخشان شهید محمدرضا عظیمی، اداره تسلیحات ارتش بار دیگر از ایشان تقاضای همکاری نمودند، که ایشان استقبال نموده و به محل خدمت خود مراجعه نموده و به فعالیت مشغول شدند. در عین حال عضو فعال کمیته انقلاب اسلامی میدان خراسان بودند.

حدود 10 ماه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حالیکه فقط 6 ماه از ازدواجشان می گذشت به صورت داوطلب به غرب کشور رفت.

ایشان با گروه جنگ های نامنظم به فرماندهی شهید دکتر مصطفی چمران، به منظور منهدم کردن انبار مهمات گروه قاسملو به مقر آنها حمله نمودند، که بعد از موفقیت در عملیات در راه بازگشت به محاصره دشمن درآمدند؛ به گفته یکی از همرزمان شهید در تنگه قاسملو، شهید محمدرضا عظیمی به همراه 7 تن دیگر از همرزمان به صورت داوطلب، دشمن را مشغول نمودند تا سایر رزمندگان از مهلکه رهایی یابند و در این راه بعد از مبارزه ای جانانه و نابرابر و کشتن تعداد زیادی از اشرار به درجه رفیع شهادت نائل گردیدند. دشمن ناجوانمرد که شجاعت این مردان دلاور را دیده، تاب نیاورده و پیکر مطهر آنها را به اسارت برد و در برابر تحویل دادن اجساد مطهر آن عزیزان طلب آزادی تعداد زیادی از اسرای خود را نمودند که با همکاری مسئولین عزیز پیکر مطهر شهیدان به آغوش خانواده شان بازگردانده شد.

پیکر شهید محمدرضا عظیمی که سمبل شجاعت را به خود گرفته بود، ده روز بعد از شهادت به تقاضای خانواده در قطعه 24 بهشت زهرا به خاک سپرده شد. در این روز شهید دکتر چمران که در مراسم تدفین شرکت کرده بودند، از ایشان به نیکی یاد کرده و شجاعت ایشان را ستودند. بعد از شهادت ایشان مدال شجاعت از طرف مسئولین اهداء شد ضمن آنکه نام یکی از واحدهای تولیدی در اداره تسلیحات ارتش و یکی از مدارس بزرگ منطقه به نام این شهید شجاع نامگذاری شد.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

برادر شهید رضا عظیمی

منبع
مرکز اسناد بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا