زندگینامه شهدا

زندگینامه شهید ایوب توانایی

بسم رب الشهدا والصدیقین
نام: ایوبنام خانوادگی: تواناییتاریخ تولد: ۱۳۴۲محل تولد: جیرفتتاریخ شهادت:۱۳۶۱ همزمان با ماه مبارک رمضانمحل شهادت:بصره
شهید ایوب توانایی در رمضان المبارک سال 1342 در روستای بلوک از توابع شهرستان جیرفت در خانواده ای مذهبی و کشاورز دیده به جهان گشود .
بعد از اتمام دوران راهنمایی، علاقه به تحصیل علوم دینی در وجود او به غلیان در آمد .از پدر و مادر کسب اجازه کرد تا درس طلبگی بخواند . آنها هم حرفی نداشتند و در جواب گفتند : هرچه صلاح می دانی و همان را که واجب تر است انتخاب کن . بعد از کسب اجازه، همراه با پسر خاله اش برای درس طلبگی به بندرعباس و سپس به کاشان رفت.
در اوقات تعطیلی، در واحد فرهنگی جهاد سازندگی بم فعالیت می کرد و به اداره امور کتابخانه ها می پرداخت. همچنین در آن زمان تهدید هایی از طرف خوانین نسبت به مردم محروم صورت می گرفت .
ایوب همراه برادر شهیدش ، یعقوب ، فعالیت های گسترده ای پیرامون مبارزه با خوانین داشت . و از نظام فئودالی حاکم بر منطقه انتقاد می کرد.علاوه بر آن ، در خدمت جنگ و تبلیغات مربوط به جنگ بود، اما این همه او را قانع نمی ساخت و به عنوان یک نوجوان 13،14 ساله ایران مایل بود به جبهه برود .
عشق به اسلام او را به رویا رویی با روبه صفتان مطیع شرق و غرب و آمریکا کشاند. اما به دلیل سن کم او را اعزام نمی کردند؛سرانجام از طریق جهاد سازندگی بم ، روانه جبهه نبرد حق برضد باطل شد .
هفت روز از ماه مبارک رمضان گذشته بود که برادرش محمود عازم جبهه شد تا قبل از عملیات رمضان با برادرش در یک گردان بودند . شب عملیات این دو برادر از هم جدا شدند . محمود در یک گردان و ایوب هم در گردانی دیگر . محمود زخمی شد و ایوب مفقود .
عروج:
سرانجام در عملیات رمضان سال 1361 ، ماه ضیافت الله که خداوند پاداش مضاعف به بندگانش می دهد اوج پرواز ایوب توانایی بود و سرانجام بعد از 14 سال در رمضان 1375 استخوانهایش به آغوش خانواده بازگشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا