زندگینامه شهدا

زندگینامه شهید ایوب توانایی

بسم رب الشهدا والصدیقین
نام: ایوبنام خانوادگی: تواناییتاریخ تولد: ۱۳۴۲محل تولد: جیرفتتاریخ شهادت:۱۳۶۱ همزمان با ماه مبارک رمضانمحل شهادت:بصره
شهید ایوب توانایی در رمضان المبارک سال ۱۳۴۲ در روستای بلوک از توابع شهرستان جیرفت در خانواده ای مذهبی و کشاورز دیده به جهان گشود .
بعد از اتمام دوران راهنمایی، علاقه به تحصیل علوم دینی در وجود او به غلیان در آمد .از پدر و مادر کسب اجازه کرد تا درس طلبگی بخواند . آنها هم حرفی نداشتند و در جواب گفتند : هرچه صلاح می دانی و همان را که واجب تر است انتخاب کن . بعد از کسب اجازه، همراه با پسر خاله اش برای درس طلبگی به بندرعباس و سپس به کاشان رفت.
در اوقات تعطیلی، در واحد فرهنگی جهاد سازندگی بم فعالیت می کرد و به اداره امور کتابخانه ها می پرداخت. همچنین در آن زمان تهدید هایی از طرف خوانین نسبت به مردم محروم صورت می گرفت .
ایوب همراه برادر شهیدش ، یعقوب ، فعالیت های گسترده ای پیرامون مبارزه با خوانین داشت . و از نظام فئودالی حاکم بر منطقه انتقاد می کرد.علاوه بر آن ، در خدمت جنگ و تبلیغات مربوط به جنگ بود، اما این همه او را قانع نمی ساخت و به عنوان یک نوجوان ۱۳،۱۴ ساله ایران مایل بود به جبهه برود .
عشق به اسلام او را به رویا رویی با روبه صفتان مطیع شرق و غرب و آمریکا کشاند. اما به دلیل سن کم او را اعزام نمی کردند؛سرانجام از طریق جهاد سازندگی بم ، روانه جبهه نبرد حق برضد باطل شد .
هفت روز از ماه مبارک رمضان گذشته بود که برادرش محمود عازم جبهه شد تا قبل از عملیات رمضان با برادرش در یک گردان بودند . شب عملیات این دو برادر از هم جدا شدند . محمود در یک گردان و ایوب هم در گردانی دیگر . محمود زخمی شد و ایوب مفقود .
عروج:
سرانجام در عملیات رمضان سال ۱۳۶۱ ، ماه ضیافت الله که خداوند پاداش مضاعف به بندگانش می دهد اوج پرواز ایوب توانایی بود و سرانجام بعد از ۱۴ سال در رمضان ۱۳۷۵ استخوانهایش به آغوش خانواده بازگشت.

برچسب ها

مجتبی

مدیر سایت حر زمان

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =