زندگینامه شهدا

زندگینامه شهيد زهرا مداح

نام: زهرا

نام خانوادگي: مداح

نام پدر: حسين

شماره شناسنامه: 657

محل صدور: سمنان

تاريخ تولد: 18/07/1334

تاريخ شهادت: 9/5/1366

شغل: دبير

محل شهادت: سمنان – سمنان

حادثه منجر به شهادت: مکه (راهپیمایی برائت از مشرکین)

زندگينامه

شهید زهرا مداح  در خانواده ای مذهبی و متوسط ، در یک خانه محقر متولد گردید. وی در حین تحصیلات کلاسیک در مدرسه، جهت آموختن عقاید اسلامی به یک مکتب خانه می رفت. او در دوران تحصیل از شاگردان ممتاز بود . ایشان پس از تحصیل در آموزش و پرورش مشغول کار شد و علاقه وافری به منتقل کردن عقاید خود به همنوعان خود داشت و برای بالابردن سطح فرهنگ فرزندان روستایی به روستاهای اطراف می رفت و سختی راه را جهت آموختن دانش به مناطق محروم به جان می خرید . به دانش آموزان مستضعف و محروم به صورت ناشناس کمک می کرد. در مراسم دینی و مذهبی و سیاسی شرکت فعال داشت و پیرو خط امام و ولایت فقیه و رهرو اندیشه های دکتر بهشتی بود . در زمان مبارزات علیه رژیم ستمشاهی پهلوی، با حضور فعال در راهپیمایی و تظاهرات خشم خود را از آن رژیم بروز می داد در زمان جنگ تحمیلی در ستادهای پشتیبانی جبهه ها حضور فعال داشت در دوران انقلاب و پیش از آن با نسل جوان با عطوفت و ملایمت برخورد می کرد و عامل ارشاد نوجوانان و جوانان بود . به عنوان اسوه اخلاقی بین دانش آموزان و مشاوری مهربان بین همکاران مطرح بود و با صلابت و مدیریت خاصی که داشت مشکلات آنان را برطرف می نمود . همواره در طول زندگی، حضرت زهرا (س) را اسوه و الگو قرار می داد و در بین اقوام و دوستان زبانزد مهر و صمیمیت بود . به شرکت در نماز جماعت اهمیت بسیار می داد.

جهت مشرف شدن به خانه خدا روزشماری می کرد و هنگام خداحافظی از دوستان  و بستگان گویی در جایی غیر از زمین پرواز می کرد . قبل از رفتن فرزندانش را نصیحت کرده و آنان را به صبوری سفارش کرده و با دختر بزرگش که در آن زمان 11 ساله بود مانند یک دوست رفتار می کرد و به او سفارش کرده بود که در زمانیکه من نیستم مسئولیت اداره خانه با شماست و او را طوری تربیت کرده بود که با این سن کم تحمل بالایی داشت . در سفر حج روزی یک مسلمان سیاهپوست ناشناس آفریقایی از طریق اشاره به ایشان تفهیم کرد که خواهان کمک به جبهه های جنگ می باشد و مبلغ 20 ریال صعودی را به او اهدا کرده بود .

در این سفر بارها به دوستانش گفته بود که آرزو دارد خادمه حضرت زهرا (س) شود و در محل اقامت مکه از هرنوع کمکی به زائرین اعم از شستن ظروف و خدمات دیگر دریغ نمی نمود . تا اینکه در تاریخ 9/5/66 در راهپیمایی برائت از مشرکین در مکه معظمه توسط عمال صعودی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و در پی اصابت باتوم به سر و مسمومیت ناشی از گاز شیمیایی به درجه رفیع شهادت نائل آمد. مراسم تشییع شهیده در نماز جمعه تهران برگزار شد . سپس پیکر پاکش جهت دفن در گلزارشهدا به سمنان منتقل شد .

روحش شاد و یادش گرامی باد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 14 =

دکمه بازگشت به بالا