متفرقه
موضوعات داغ

22 توصيه مديريتي سردار شهيد مهدي باكري

1-داشتن اخلاق اسلامي و كنترل خود در هر شرايطي كه حين كار پيش مي آيد و الگو قرار دادن آيه شريفه «رحماء بينهم » در برخورد با برادران رزمنده.
2- پرهيز از عصباني شدن و استفاده نمودن از جملاتي كه در شأن مسئول نيست كه منجر به سبك نمودن و پايين آوردن ارزش خويش در بين نيروها خواهد شد.
3- درك محتواي عميق اسلامي «مسئوليت .» مسئول، پدر و بزرگ كليه افرادي است كه زيردست او كار مي كنند و مسئول(امانتدار) صاحب و نگهدار كليه اموالي است كه در اختيار محدوده فعاليت او قرار گرفته است. بنابراين مسئول بايستي درك قلبي از اين مطلب بسيار مهم و اساسي داشته باشد كه او پدر و برادر بزرگ نيروهايش بوده و امانتدار اموال در نگهداري و دقت و مراقبت از استفادۀ آنها در راه اسلام. پس دلسوز بودن، دقيق و ريزبين بودن، كنترل و نظارت دقيق موردهاي مصرف، كنترل اسراف، جلوگيري از فرسودگي اموال در اثر عدم نگهداري، مريض شدن نيروها در اثر نرسيدن، زخمي يا صدمه ديدن نيروها در اثر عدم كنترل صحيح و به موقع، مصر و شدت عمل به خرج دادن در اجراي موارد احتياط و در كل خود را در موقعي كه يك قطره خون بناحق و در اثر بي توجهي از دماغ يك نفر از نيروهايش بيايد يا يك قاشق از اموالش در اثر عدم كنترل تلف شود در عذاب آخرت ببيند و همواره نظارت دقيق خداوند و حسابرسي او را بر اعمالش بداند.
4- اعمال صحيح مديريت، تقسيم كار بين مسئولان جزء واحد كه بيكار نمانده، رشد نموده، دلگرمي و احساس مسئوليت در رده هاي پايين نيز به وجود آيد.
5- ارزش قائل شدن به كار آنها، مشورت كردن، تذكر دادن به اصلاح اشتباهاتشان، و سركوب نكردن كارهايشان حتي اگر اشتباه 22 توصيه مديريتي شهيد مهدي باكري به فرماندهان لشكر باشد و فرد تذكر پذير و قابل اصلاح شود.
6- نظارت دقيق و ارزيابي كار مسئولان قسمت ها.
7- به طور مداوم تذكرات لازم در جهت برخورد با نيرو، احساس مسئوليت، حفظ و نگهداري و مصرف شرعي اموال به مسئولان قسمت ها داده شود.
8- نظارت دقيق بر تداركات واحد، نحوۀ توزيع، نحوۀ نگهداري انبار، نحوۀ جمع آوري اموال كه عدالت رعايت شده و ذره اي تلف نشود. بازخواست و قرار دادن جريمه در صورت بي توجهي مسئول تداركات برابر خسارت وارده.
9- تذكر دائمي به راننده هاي واحد در رعايت مقررات رانندگي، رسيدگي و سرويس خودرو، كنترل سرعت، حفظ لباس و آرايش ظاهري در حين رانندگي، خوش اخلاقي با مسافران، احتياط شديد در حين رانندگي و مراقبت از وقوع تصادفات به صورت روزانه بايستي انجام گيرد.
10- بازديد مرتب از نحوۀ نگهداري خودروها و موتورسيكلت ها، كنترل سرعت رانندگي، هر هفته به طور مرتب، بازخواست راننده ها در صورت بي توجهي، تشويق آنها در صورت انجام وظايفشان.
11- جلوگيري از ترددهاي خودسرانۀ راننده ها و دانستن اينكه مصرف حتي يك ليتر بنزين بيت المال روز قيامت جواب مي خواهد و برنامه ريزي در انجام چندين كار در يكبار تردد و پرهيز از فرستادن خودرو براي هر كار جزئي و استفاده از سرويس هاي عمومي در بيشتر مواقع.
12- ايجاد نظم و حفظ انضباط در تمام كارهاي واحد يا گردان.
13- اجراي به موقع صبحگاه ها، با وضع مرتب افراد، نظارت بر نحوۀ لباس پوشيدن، آرايش ظاهري افراد، موي سر و صورت، نظافت تمام قسمت ها (آسايشگاه ها، توالت ها، محوطه ها و ظروف غذا) به طور روزانه و دقيق.
14- برنامه ريزي مرتب كار و آموزش هاي عقيدتي و نظامي براي واحد و پرهيز از بيكار گذاشتن نيروها، كه بيكاري مايۀ فساد در تمام ابعاد مي باشد.
15- نظارت بر اجراي آموزش ها.
16- بازديد سلاح هاي انفرادي و اجتماعي به طور هفتگي، و تذكر اينكه زنگ زدگي، گردوخاك، گم شدن قطعات و… در نگهداري ها پيش نيامده باشد.
17- حفظ انسجام واحد با عدم گرايش به طرف افراد خاص يا همشهري ها و مقابله با هرگونه مسائل ناسيوناليستي با تذكرات مكرر و به موقع و محكوم نمودن تبعيض و خود عمل نمودن به عدالت و اخوت در بين نيروها.
18- ايجاد روحيه محبت، اخوت، همياري، تلاش در سربازي امام زمان(عج)، بي ارزش ننمودن كارهايي همچون جمع كردن زباله يا شستن توالت و در كل روحيه تلاش، جنب و جوش و تحرك با دوست داشتن همديگر در واحد.
19- تلاش در گذاشتن كلاس قرآن حتي به مدت نيم ساعت در هر روز، صبح به صورت دسته اي يا قسمتي.
20- توجه نمودن خود به نماز و مراسم و دعاها و شركت كردن به موقع و تذكر دائمي نيروها به توجه به نمازها و دعاها و ايجاد محيط رشد معنويت.
21- بدبين نشدن و سوءظن پيدا نكردن نسبت به مسئوليت رده پايين يا واحدهاي ديگر لشكر در صورت شنيدن يا ديدن واقعه يا موضوعي. تماس مستقيم، پيگيري و فهم صحيح موضوع داشتن، گذشت و روحيۀ اصلاح در بين مسلمين در سالم بودن روابط بين همديگر بسياري ضروري و به نفع اسلام خواهد بود.
22- وفاي به عهد داشتن، دقيق بودن در وعده ها، و حضور به موقع.

منبع
ماهنامه شاهد یاران شماره 117

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + شش =

دکمه بازگشت به بالا