خاطرات شهدا

مرامنامه فدائیان اسلام روی کارت شناسایی یک شهید

پاسدار شهید غلامرضا (حمید) مستعدی در یکم بهمن 1334 در یکی از محلات شهر تهران بدنیا آمد. او از پاسداران خلخال در جبهه سوسنگرد، فرمانده گروه «الفتح» ستاد جنگ‌های نامنظم شهید چمران و عضو فدائیان اسلام بود و در تاریخ هفدهم مهرماه 1359 در سوسنگرد بر اثر اصابت خُمپاره، به شهادت رسید. او در مدتی که در جبهه بود، 12 دستگاه، تانکهای دشمن را به آتش کشاند. همزمان با دلاوری‌های او، دو برادر دیگر او به نام‌های حمیدرضا و علیرضا در جبهه مشغول انجام خدمت بودند.

او تحصیلات خود را با گرفتن دیپلم فنی به پایان رسانید. حمید از کودکی یک فرد مومن و مذهبی بود و هیچگاه نماز خواندن و روزه گرفتن و خواندن کتاب‌های مذهبی را ترک نمی‌کرد. حمید از نُه سالگی روزه‌هایش را می‌گرفت و از یک هفته قبل هم پیش‌باز می‌رفت. او با بزرگتر شدنش، همواره از نظام حاکم رنج می‌برد و در آرزوی پیروزی اسلام و مسلمین بود. از این‌رو، وی در پی شروع انقلاب عظیم ایران به رهبری امام خمینی (ره) به خیل انقلابیون پیوست و فنون رزمی و تیراندازی را که قبل از انقلاب آموخته بود، برای پیروزی انقلاب به کار برد و فداکاری‌های بسیاری انجام داد. پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، فعالیت‌هایش بسیار گسترده بود، به‌طوری‌که نه شبها می‌خوابید و نه در منزل بود.

پدر شهید نیز درباره غلامرضا (حمید) می‌گوید: پسر من نیست بلکه پسر امام خمینی (ره) است. من که پدر این سه فرزند پسر هستم، بعد از 63 سال عمر، زحمات بسیاری کشیدم و حال که من ناتوان شده‌ام آنها باید عصای دستم باشند. اما به خاطر اسلام و دفاع از آب و خاک کشور و انقلاب اسلامی، هیچ ناراحتی ندارم. خداوند پشت و پناه تمام پاسداران و سربازان اسلام باشد.

مادر شهید نیز می‌گوید: هیچکس را مانند غلامرضا (حمید) تا این حد در خط امام و خداوند ندیده و نخواهم دید.

کارتی از شهید غلامرضا مستعدی باقی مانده که به اسم «کارت شهید» نامیده شده است. روی این کارت تذکراتی نوشته شده است که عبارتند از:

1.دارنده این کارت موظف است معاصی کبیره انجام ندهد و اصراری هم به معاصی صغیره نداشته باشد.

2. یک فدائی اسلام باید همیشه خدا را درنظر داشته باشد و همه کار و همه چیز را تنها برای خدا انجام دهد. 3. مبارزه با نفس (شیطان) مقدم بر مبارزه با طاغوت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 2 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا