زندگینامه شهدا

زندگینامه شهید مهدی آشوری

شهید مهدی آشوری

شهدا شمع محفل دوستانند، شهدا در قهقهه مستانه شان و در شادی وصولشان “عند ربهم یرزقون” اند
و از نفوس مطمئنه ای هستند که مورد خطاب “فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی” پروردگارند.
امام خمینی (ره)
نام : مهدی
نام خانوادگی:آشوری
تاریخ تولد :1331/06/25
تاریخ شهادت: 1364/12/01
زندگینامه:
روحانی مبارز شهید مهدی آشوری، در تاریخ 1331/06/25، در شهر میانه چشم به جهان گشود. محیط مذهبی و متوسط خانواده از وی کودکی مقاوم و تلاشگر ساخت، او از دوران نوجوانی علاقه شدید به طلبگی و آموزش علوم دینی داشت؛ هر از چند گاهی که فرصت به دست میآورد، در جمع و محفل طلاب حوزه علمیه جعفریه حاضر میشد و از حضور آنان استفاده میکرد.
او از محضر اساتید بزرگی همچون حضرات آیات: میرزا علی مشکینی، احمد جنتی، محمد مؤمن و … بهرة وافی برد. اندکی بعد از ورود او به مدرسه، مبارزه خستگی ناپذیرش بر ضد رژیم سلطنتی آغاز گردید.
شهید آشوری فرصتهایی که در محافل مختلف برای سخنرانی پیدا می کرد، بدون هیچ گونه ملاحظه و با صراحت کامل، به افشای جنایتهای رژیم می پرداخت؛ در ایام تبلیغ به هر شهر، دیار و روستایی قدم می نهاد، بسیار شجاع و بی باک جنایات و مفاسد رژیم شاهنشاهی را بیان میکرد، تا اینکه در سال 1352 این طلبة سلحشور را دستگیر و روانه زندان ساختند.
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، مدتی در کمیته انقلاب اسلامی میانه به فعالیت پرداخت؛ سپس از سوی شهید آیت الله قدوسی به سمت دادیاری شهرستان میانه منصوب گردید تا به وضع قضایی، امنیتی و انقلابی این شهرستان رسیدگی نماید.
شهید آشوری در طی این مسئولیت، در جهت پاکسازی عوامل وابسته به رژیم شاه، خنثی سازی توطئه آنان و دفاع از حریم اسلام، انقلاب و مستضعفان، تلاشهای شبانه روزی زیادی از خود به یادگار گذاشت.
عروج:
با شروع جنگ تحمیلی، ایشان جزو اولین کسانی قرار گرفت که با تمام وجود خود را به جبهه های نبرد حق علیه باطل رساند. او بارها به جبهه های مختلف اعزام شد؛ نخستین اعزام وی به جبهه، شش ماه به طول انجامید. او در سال 1362 به دانشکده (علوم قضایی) ویژه روحانیون وارد شد تا با اتمام دورة تخصص در امور قضایی کشور، به انقلاب و مردم بیشتر خدمت کند؛ وی در بهمن 1364 دورة کارآموزی را با موفقیت به پایان رساند؛ چنانکه از سوی مسئولین قضایی کشور، به طور رسمی دعوت به همکاری شد.
اما شهید آشوری پس از فارغ التحصیل از دانشکده، تصمیم گرفت قبل از شروع کار، چند روزی را در کنار رزمندگان اسلام باشد و جشن فارغ التحصیلی خود را در جمع آنان بر پا کند.
سرانجام در1364/12/01 به همراه شهید محلاتی و عده ای از مسئولین قضایی و نمایندگان مجلس، عازم منطقه عملیاتی جنوب شد که هواپیمای حامل ایشان در آسمان اهواز، مورد تعقیب هواپیمای جنگی بعثی عراق قرار گرفت و همه سرنشینان آن که اغلب شخصیتهای روحانی و نظامی بودند، به شهادت رسیدند از جمله آنها روحانی خستگی ناپذیر مهدی آشوری بود که عاشقانه شربت شیرین شهادت را نوشید و به ملکوت اعلی پیوست.
شادی ارواح پاک و طیبه و مطهر و منور امام(ره) و شهداء ، و برای سلامتی وطول عمر نایب برحق امام عصر(عج)، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی) صلوات ــــــــــــــــــــــ اختصاصی کانال حر زمان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 8 =

دکمه بازگشت به بالا